Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis

10. 4. 2006

Petr Bende

Životopis
V pěti letech, kdy od svých rodičů dostal svoji první bicí soupravu, se začala rodit hudební kariéra kluka z malé moravské vesničky Újezd u Rosic Petra Bende. Otec Petra Jano je profesionální muzikant, s různými kapelami projel celou Evropu a tato skutečnost byla určitě velkým podnětem pro nasměrování Petrova budoucího života a jeho hudební kariéry.

Petr absolvoval osm ročníků ZUŠ ve Velké Bíteši, obor klavír, hudební teorie a orchestrální hra. Navštěvoval také soukromé hodiny hry na bicí nástroje u profesora Pavla Šumpíka v Brně. K těmto nástrojům, které začal Petr postupně zvládat přibyla ještě kytara a foukací harmonika.

Mladý muzikant začal svoji profesní dráhu ve třinácti letech úspěchem v konkurzu na místo bubeníka ve skupině Svěrák 3. S touto kapelou a později také se skupinami Extáze a především Carmen na postu bubeníka a zpěváka absolvoval stovky vystoupení. Souběžně s těmito vystoupeními věnoval velkou pozornost a mnoho času svému projektu, kapele Petr Bende band, se kterou prezentoval vlastní skladby a objížděl malé festivaly a soutěže.

Z mladého muzikanta se stal skladatel, textař, multiinstrumentalista, zkrátka člověk, který propadl hudbě, podřídil jí vše a začal bojovat o své místo na slunci. Na své cestě k posluchačům a k veřejnosti prošel v roce 1996 vítězstvím v soutěži Zlín talent v kategorii zpěvák. V roce 1997 působil jako stage technik na tour Janka Ledeckého „Na křídlech peagasů“, kde připravoval kytary a bicí. Byl také finalistou Mladé písně Jihlava 2000, finalistou Porty 1900 – 2000, účastníkem Zahrady 1999 – 2000 a v roce 2002 zvítězil v soutěži hudebních skupin Mohelnice. Se svojí původní skupinou a s kamarády Radkem Jelínkem, Pavlem Schützem, Milošem Bazalou a Karlem Nováčkem vystupoval na mnoha hudebních festivalech, samostatných koncertech, v klubech a jako předkapela skupiny Kamelot, s novým složením skupiny později jako předkapela skupin Fleret, No Name a Čechomor. Mnoho vystoupení také absolvoval na charitativních akcích, v barech, a také na párty svých přátel. Od roku 1998 pořádá své autorské vánoční koncerty „Hvězda“. V roce 2003 ho na vystoupeních začal doprovázet jeho nynější band složený z výborných muzikantů a tak Borkovi Nedorostovi - klávesové nástroje, vokál, Daliboru Dunovskému - basová kytara, Pavlovi Břízovi - bicí, Karlovi Nováčkovi – trumpeta, vokál a Danu Hlaďovi - kytara vděčí za silnou podporu na vystoupeních.

Petrova cesta po českých a slovenských nahrávacích studiích, která v květnu 2002 začala v bratislavském elánovském studiu Ebony, vlastně započala přípravu vydání jeho prvního alba. Do této doby si Petr všechny zvukové demo záznamy svých skladeb nahrával sám na svůj vícestopý magnetofon a v třebíčském studiu Skála. V Ebony si padl do oka s pozdějším „slovenským producentem roku 2003“ a producentem No Name Jurajem Kupcem a ten mu umožnil nahrávání několika skladeb s předními slovenskými muzikanty Marcelem Buntajem, Martinem Gašparem a Jurajem Tatarem.

Skvělou zkušeností pro Petra byla také spolupráce se Zdeňkem Charliem Blažkem a Lubomírem Chmelařem v pražském studiu Music Box při úpravě dalších skladeb.

Po velice kladném ohlasu hudebních dramaturgů na rádiomeetingu ve Vleticích v roce 2002, kdy se skladba Chvíle dostala v konkurenci českých i zahraničních zavedených interpretů a skupin mezi nejlépe hodnocené skladby, bylo pro Petra smutným překvapením, že ani tentokrát mu nebyla dána možnost jednat o vydání jeho skladeb na autorské CD. Do některých českých rádií se však dostává skladba Chvíle a o rok později skladba Ty a já, stále však bez potřebné podpory hudebního vydavatelství.

Petr i přes svoji nedočkavost, nabídky a mnoho těžkostí, zůstal věrný radám zkušených lidí z hudební branže nic neuspěchat, pracovat na sobě a vše podřídit kvalitě a pocitu mít dobré skladby a později vydat desku za kterou si bude stát.

Na české hudební scéně se tak stále častěji objevuje jméno Petr Bende a s ním interpret intenzivně prožívající svět na pokraji hudebního showbussinesu se všemi klady i zápory. Se svojí nelehkou cestou prosazování vlastní tvorby, na svůj nízký věk bohatou hudební historií, všestranným umem, ale také hudebním štěstím, stále větším zázemím u svých fanoušků a hudební veřejnosti, je v této době o to více zajímavým protikladem mezi novými interprety na poli našeho hudebního světa. A jelikož je jeho původ česko – slovenský (matka Češka, otec Bratislavan) a je mu blízké i hudební dění u našich východních sousedů, snaží se Petr budovat hudební kontakty i na Slovensku!

Možnost hrát jako host na letním tour 2004 před skupinou Čechomor a koncertováním své kapely na podzimním tour slovenských No Name je pro Petra Bende dalším zviditelněním! Naprostou většinu koncertů a vystoupení za tímto účelem stále Petr se svojí kapelou absolvují bez honorářů. Stále větší časové problémy ho ale i přes nedobrou finanční situaci donutily již před rokem odejít z pracovního místa obchodního zástupce. Tuto práci měl Petr velice rád, muzika ale i přes všechna existenční rizika nakonec zvítězila.

Známostí a skutečným průlomem Petra Bende do českého hudebního dění je v červnu 2005 stříbrná pozice v soutěži Česko hledá SuperStar! Tomuto obrovskému úspěchu a potvrzení několikaleté práce, úsilí a víry předcházelo osm nezapomenutelných měsíců v soutěži. 17. listopadu 2004 se postavil s dalšími 8357 uchazeči na startovní dráhu nekonečného maratonu soutěže. Stěžejním a osudovým dnem se pro Petra stalo semifinále a skladba Angels od Robbieho Williemse, se kterou postoupil mezi dvanáct nejlepších. Finálový den 12. června 2005 a stříbrná pozice v soutěži je pro Petra velkým bonusem.

Do historie hudební kariéry Petra Bende se tak mohly zapsali dva výjimečné koncerty, uspořádané jako poděkování Petra všem lidem, kteří ho v soutěži SuperStar podporovali. 29. června 2005 přišlo na Karlovo náměstí do Třebíče neuvěřitelných 10 000 Petrových příznivců a 6. července poté v jeho rodném Újezdu u Rosic zahrál Petr se svojí skupinou pro téměř 4 000 lidí. Videoukázku z třebíčského koncertu si můžete stáhnout zde.

O prázdninách 2005 bylo dokončeno pečlivě a dlouhodobě připravované debutové autorské album „pb“ zpěváka, skladatele, textaře a multiinstrumentalisty, pohybující se pro českou scénu v novém pojetí pop rocku. Převážná část alba vznikla ve spolupráci s Milanem Cimfe v nahrávacích studiích Sono. Mastering - Pavel Karlík.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bezva klučina!!

(Mišička, 30. 5. 2006 8:18)

Ahojky Péťo!Myslíš pokud by to bylo mozne mohl bys mi třeba napsat na muj mail,alespon neco kratkeho???nebo napsat mi kde bych mohla dostat tvoji fotku??muj mail: MichalkaN@seznam.cz.dekuji ti moc!tvoje fanynka

T e to bezva.

(Lucka, 27. 5. 2006 19:43)

Ahoj Petře,jestli máš čas na psaní aspoň malých
e-mailů tak my nepiš aspoň ten malej na stepanikovaLucka@seznam.cAhoj a prosím napiš Lucka

Skus si to přečíst

(Miriam mikykina@seznam.cz, 25. 4. 2006 0:54)

AHOJ PETŘE, sice si asi tyto vzkazy nečteš a pokud jo, tak určitě nemáš čas na ně odepisovat, pokud na to nemáš pověřenou nějakou osobu.... :o) Ale stejně to risknu, kdyby sis tento vzkaz náhodou přečtl a čistou náhodou třeba i odepsal.
Sledovala jsem průběh superstar a narovinu musím říct, že jsem nečekala že se z tebe vyklube takový talent.
Jednou jsem byla u známých na návštěvě a dostala jsem od nich tvoje Cd, nejprve jsem se divila proč ho dali zrovna mě, protože jsem tě do té doby neslyšela nikde jinde než v superstar. Samozřejmě že jsem se jich zeptala, jak je napadlo mi dát tvoje CD a bylo mi řečeno, že až si to tvoje CD poslechnu tak budu vědět a měli pravdu.......
Já jsem člověk, který poslouchá relativně všechno, ale jenom vybrané věci mi dokážou vzít dech....
Tvoje CD mě velmi překvapilo, protože tvoje texty mají duši ( aspoň na mě to tak působí ) a s tvým hlasem v kombinaci, mi doopravdy při některých písničkách stoupá husí kůže, jak je to dobrý a ta hudba je k tomu výtečně napsaná.
Dnes jsem měla dokonce štěstí vidět tvůj nový videoklip a musím říct, že jsi samé příjemné překvapení.
Možná si říkáš, že tyhle keci ti píše spousta holek, ale já si myslím, že jsi jeden z mála, který dělá hudbu pro radost a pro svůj příjemný pocit a né jen pro slávu a prachy....
Tento pocit taky znám, nejsem nějaká známá zpěvačka, ale pro radost jsem spívala v jednou music klubu pro lidi a byl to velmi zvláštní pocit slyšet potlesk.
Škoda že se mi nikdy nepoštěstí si s tebou jen tak zanotovat, myslím si že bych se měla od tebe dost co učit, ale kdo by se zaobíral nějakým amatérem jako jsem já......
Pokud si toto někdy přečteš a rozhodl by ses mi odepsat, tak budu ráda. Musíš být asi doopravdy člověk v pohodě, který ale ví co chce a to je jedno z těch hlavnějších věcí. NO PROSTĚ ČLOVĚK SE SUPER HLASEM A TALENTEM A DOBROU KAPELKOU

Co to je za blábol !

(Kamil, 15. 4. 2006 13:43)

Tolik vystoupení co zahrál se skopinou Svěrák 3 o létech
strávených v této skupině ani nemluvě nezahrál s Extázi a Carmen ani dohromady. Takže to slůvko (a především) bych vynechal a nebo si lépe ověřoval získané informace.
Pétrův fanoušek Kamil